Nowe kompetencje dają większe możliwości na rynku pracy
Studia podyplomowe cieszą się coraz większym powodzeniem. Przybywa też kierunków, na których można poszerzać wiedzę lub zdobyć nową. Na większości rekrutacja jeszcze trwa.
Studia podyplomowe podejmuje się z kilku powodów. Najczęstszym jest chęć poszerzenia wiedzy zdobytej na studiach licencjackich, magisterskich lub inżynierskich. Niekiedy chodzi o sprostanie oczekiwaniom pracodawcy. Bywa też tak, że chcemy zdobyć nowe kompetencje, aby zmienić swoje życie zawodowe. Dotyczy to na ogół osób, które po latach pracy czują wypalenie zawodowe, albo doskwiera im brak możliwości dalszego rozwoju.
Każdy powód jest dobry. Trudno jednak wybrać uczelnię, która spełniłaby wszystkie oczekiwania. Największe powodzenie mają szkoły wyższe z ugruntowaną renomą, które prowadzą studia podyplomowe od lat i znają wymagania licznego grona swoich studentów.
Potrzebne nie tylko wykłady
Studia podyplomowe najczęściej trwają dwa semestry, czyli rok. Rzadziej są to dwa lata. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na program. Przy czym chodzi nie tylko o to, jakie przedmioty zostały przewidziane. Liczy się również sposób przekazywania wiedzy.
Na wielu kierunkach słuchacze powinni zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. Same wykłady nie zawsze wystarczą. Program powinien obejmować również ćwiczenia, warsztaty, a w przypadku kierunków technicznych – również laboratoria. Warto zwrócić uwagę, czy w poszczególnych zajęciach tematy się nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta